Om Quality Think

Vi hjälper er att lyckas i den digitala världen

Vi är en innovationsfabrik i Göteborg med inriktning på digitala helhetslösningar och tjänster inom digital strategi, design och utveckling. Vårt team består av allt från digitala marknadsstrateger, kreatörer, designers, och utvecklare, vilket gör oss till en fullservicebyrå inom digital produktion och dessutom en kreativ digital partner.

Quality Think startade 2016 och består idag av 10 anställda med en gedigen erfarenhet av design, strategi och utveckling för ett brett spektrum av kunder inom det privata näringslivet och offentlig verksamhet. Vi älskar smarta digitala lösningar och innovation, vilket avspeglas både i vår verksamhet och i många av våra uppdrag.

I vår Thinkubator gör vi verklighet av storslagna idéer. Vi utvecklar appar, tar fram digitala tjänster, hjälper entreprenörer att starta upp nya företag som ligger i framkant av den digitala utvecklingen.

Du hittar oss centralt i Göteborg på Ekelundsgatan där vi har en fantastisk utblick över Sveriges trevligaste stad.

Digital produktion, digitala lösningar, nästa thinker, quality think, qtg, quality think göteborg ab, digitala medier, it, konsulter, webbdesign, utveckling, design, strategi, webb, ux, ui, service design
11
Kunder
10
Thinkers
3
Verksamhetsområden
10
Aktiva uppdrag

Våra kunder

Vi strävar alltid efter långa samarbeten och goda relationer med våra kunder och har tillsammans med dessa varit med i riktigt spännande och roliga projekt genom åren. Är du intresserad av att veta mer om våra projekt är du alltid välkommen att besöka vår portfolio.

Vi är Quality Think

Att vara en Thinker kan betyda många saker. Vissa av oss jobbar ute på spännande uppdrag hos attraktiva kunder i Göteborg. Andra jobbar med häftiga projekt från vårt huvudkontor. Någon har en dröm om att skapa en helt ny app, vilket vi finansierar hela vägen från idé tills ett helt nytt bolag är fött.

Är du vår nästa Thinker?

info@qualitythink.se

Se lediga jobb
Awesome :)

Alexander Boström

alexander@qualitythink.se

Managing Director &
CFO (Chief Fun Officer)

Digital produktion, digitala lösningar, nästa thinker, quality think, qtg, quality think göteborg ab, alexander boström, patricia georgsson, lee carlsson, jonathan johansson, azad saleh, daniel brännlund, linda persson, frida tjus

Azad Saleh

azad@qualitythink.se

PAO Manager &
UX Designer

Digital produktion, digitala lösningar, nästa thinker, quality think, qtg, quality think göteborg ab, alexander boström, patricia georgsson, lee carlsson, jonathan johansson, azad saleh, daniel brännlund, linda persson, frida tjus

Daniel Brännlund

daniel@qualitythink.se

UX Designer

Digital produktion, digitala lösningar, nästa thinker, quality think, qtg, quality think göteborg ab, alexander boström, patricia georgsson, lee carlsson, jonathan johansson, azad saleh, daniel brännlund, linda persson, frida tjus

Frida Tjus

frida@qualitythink.se

UX & Service Designer

Digital produktion, digitala lösningar, nästa thinker, quality think, qtg, quality think göteborg ab, alexander boström, patricia georgsson, lee carlsson, jonathan johansson, azad saleh, daniel brännlund, linda persson, frida tjus

Jonathan Johansson

jonathan@qualitythink.se

Managing Director &
Full-Stack Developer

Lee Carlsson

lee@qualitythink.se

Front-end Developer

Linda Persson

linda@qualitythink.se

UX Designer

Patricia Georgsson

patricia@qualitythink.se

Digital Designer
& Project Manager

Josef Wiklund

josef@qualitythink.se

Front-end Developer & Graphical Designer

Jimmi Storm

jimmi@qualitythink.se

Full-Stack Developer